W Polsce istnieje wiele zasiłków i świadczeń, które przydzielane są obywatelom po złożeniu właściwego formularza. Rodzaj i wysokość uzależnione są od potrzeb i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy płacony jest na podstawie dokumentacji lub po zbadaniu sytuacji przez pracowników państwowych. Wśród nich jest zasiłek pielęgnacyjny. Czym się wyróżnia? Kto powinien się o niego ubiegać?

Przede wszystkim warto wyjaśnić, że zasiłek pielęgnacyjny należy się osobom, które mają problemy z własną egzystencją i potrzebują wsparcia w wypełnianiu codziennych czynności życiowych (na przykład higiena osobista, jedzenie, sprzątanie).

Aby uzyskać zasiłek trzeba posiadać niepełnosprawne dziecko lub ukończyć 75 lat. Oprócz tego należy przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności oraz zgromadzoną dokumentację medyczną. Świadczenie wydawane jest na czas nieokreślony, chyba że konkretny przypadek nakazuje inne zachowanie.

Podsumowując, żeby uzyskać zasiłek pielęgnacyjny trzeba wykazywać dysfunkcje psychoruchowe lub dysponować zaświadczeniem o niepełnosprawności. Najpierw jednak trzeba wypełnić i złożyć wskazany wniosek, który zostanie rozpatrzony, a wynik wysłany zainteresowanemu.

red. Justyna Błahut
biznespieniadze.pl

Napisano 2 grudnia 2013 o godzinie: 15:28, Kategoria: Pieniądze

Podobne wiadomości: